Twenty Thirteen - en to fa translation catalogue (63 entries)

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
fa: گروه وردپرس

note: Description of the plugin/theme
en: The 2013 theme for WordPress takes us back to the blog, featuring a full range of post formats, each displayed beautifully in their own unique way. Design details abound, starting with a vibrant color scheme and matching header images, beautiful typography and icons, and a flexible layout that looks great on any device, big or small.
fa: پوسته‌ی ۲۰۱۳ برای وردپرس، ما را به زمان وبلاگ برمی‌گرداند. امکاناتی همچون انواع گوناگون نوشته‌ها و محتوا که هر کدام به زیبایی با ظاهری منحصربه‌فرد به نمایش درمی‌آیند.

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Thirteen
fa: دو هزار و سیزده

en: %s Archives
fa: بایگانی %s

en: Tag Archives: %s
fa: بایگانی برچسب: %s

en: Search Results for: %s
fa: نتایج جستجو برای: %s

[ctx: header image description]
en: Star
fa: ستاره

[ctx: header image description]
en: Diamond
fa: لوزی

[ctx: header image description]
en: Circle
fa: دایره

en: Twenty Thirteen requires at least WordPress version 3.6. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fa: دو هزار و سیزده برای اجرا نیازمند وردپرس ۳.۶ است. شما در حال استفاده از نگارش %s هستید. لطفا وردپرس‌تان را به‌روز کرده و دوباره آزمایش کنید.

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fa: بعدی <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
fa: <span class="meta-nav">&rarr;</span> قبلی

en: Full resolution
fa: تمام صفحه

en: Link to full-size image
fa: پیوند به تصویر تمام‌اندازه

en: <span class="attachment-meta">Published on <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> in <a href="%3$s" title="Return to %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>
fa: <span class="attachment-meta">انتشار در <time class="entry-date" datetime="%1$s">%2$s</time> در <a href="%3$s" title="بازگشتن به %4$s" rel="gallery">%5$s</a></span>

en: Skip to content
fa: رفتن به محتوا

en: Menu
fa: فهرست

en: Permalink to %s
fa: پیوند یکتا به %s

[ctx: 1: post format name. 2: date]
en: %1$s on %2$s
fa: %1$s در %2$s

en: View all posts by %s
fa: دیدن همه‌ی نوشته‌های %s

note: Translators: used between list items, there is a space after the comma.
en: ,
fa: ،

en: Sticky
fa: سنجاق‌شده

[ctx: Next post link]
en: %title <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fa: %title <span class="meta-nav">&larr;</span>

[ctx: Previous post link]
en: <span class="meta-nav">&larr;</span> %title
fa: <span class="meta-nav">&rarr;</span> %title

en: Post navigation
fa: پیمایش نوشته

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fa: نوشته‌های تازه‌تر <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
fa: <span class="meta-nav">&rarr;</span> نوشته‌های کهنه‌تر

en: Posts navigation
fa: پیمایش نوشته‌ها

en: Appears on posts and pages in the sidebar.
fa: در ستونِ کنار نوشته‌ها و برگه‌ها نشان داده می‌شود.

en: Secondary Widget Area
fa: ناحیه ثانویه ابزارک

en: Appears in the footer section of the site.
fa: در بخش پایین سایت نشان داده می‌شود.

en: Main Widget Area
fa: ناحیه اصلی ابزارک

en: Page %s
fa: برگه %s

[ctx: Bitter font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Bitter, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
fa: off

en: Navigation Menu
fa: فهرست پیمایش

en: Proudly powered by %s
fa: با افتخار نیرو گرفته از %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
fa: بستر انتشار شخصی معنایی

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fa: به‌نظر می‌رسد نمی‌توانیم چیزی که شما به دنبال آن هستید را بیابیم. شاید جستجو بتواند به شما کمک کند.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with different keywords.
fa: متاسفانه جستجوی شما نتیجه‌ای در بر نداشت. با واژگانی دیگر جستجو کنید.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fa: میخواهید اولین نوشته‌ی خود را منتشر کنید؟ <a href="%1$s">از اینجا آغاز کنید</a>.

en: Nothing Found
fa: پیدا نشد

en: View all % comments
fa: دیدن همه‌ی دیدگاه‌های %

en: One comment so far
fa: یک دیدگاه تاکنون

en: Leave a comment
fa: نوشتن دیدگاه

en: Edit
fa: ویرایش

en: Pages:
fa: برگه‌ها:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fa: ادامه خواندن %s <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: Comments are closed.
fa: دیدگاهها بسته هستند.

en: Newer Comments &rarr;
fa: دیدگاه‌های تازه‌تر &larr;

en: &larr; Older Comments
fa: &rarr; دیدگاه‌های کهنه‌تر

en: Comment navigation
fa: پیمایش دیدگاه

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fa[0]: %1$s دیدگاه در &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Category Archives: %s
fa: بایگانی دسته: %s

en: All posts by %s
fa: همه‌ی نوشته‌های %s

en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fa: دیدن همه نوشته‌های %s <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: About %s
fa: درباره‌ی %s

en: Archives
fa: بایگانی

en: Yearly Archives: %s
fa: بایگانی سالیانه: %s

en: Monthly Archives: %s
fa: بایگانی ماهیانه: %s

en: Daily Archives: %s
fa: بایگانی روزانه: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fa: به نظر می‌رسد که چیزی که میخواهید در اینجا پیدا نشد. می‌خواهید جستجو کنید؟

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
fa: این تا حدودی شرم‌آور است، این‌طور نیست؟

en: Not Found
fa: یافت نشد
